Përgëzime për vendimin e Bashës vinë edhe nga Soreca

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, ka reaguar përmes një mesazhi në Twitter në lidhje me debatin e ndezur politik të vendit mbi Reformën Zgjedhore si edhe deklaratën e kryeopozitarit Basha se PD nuk e ka braktisur kurrë tryezën e Këshillit Politik.

Soreca përshëndet deklaratën e Bashës duke theksuar se Reforma Zgjedhore përbën një ndër interesat më madhorë të vendit dhe duhet të përmbushet pa asnjë vonesë.

Welcome @lulzimbasha_al decision to resume cross-party work on in the Political Council. It serves the highest interest of and contributes to conclude this important reform without further delay, so as to meet the condition set last March by @EUCouncil

Më herët, Lulzim Basha ishte shprehur se nuk e kanë braktisur asnjëherë tryezën e Këshillit Politik. Sëfundmi PD nuk mori pjesë në mbledhjen e Këshillit në formë proteste për prishjen e Teatrit Kombëtar.