Është zyrtare: Uefa përjashton Milanin nga Liga e Europës

Përcaktohen 16 çiftet e raundit të parë me eliminim direkt në Europa League. Shorti i hedhur në Nyon të Zvicrës rezervoi disa çifte mjaft interesante, duke vënë përballë njëra-tjetrës skuadra pretendente.

Kështu, nuk patën në fat dy gjigantët anglezë, Manchester United dhe Arsenali. “Djajtë e Kuq” do të përplasin “brirët” me Real Sociedadin, ndërsa “Topçinjtë” e Londrës kanë një detyrë jo pak të vështirë përballë Benficas.

Goglat i buzëqeshën Tottenhamit, që do të provojë forcat me Wolfsberg, ndërsa Leicester City duhet të eliminojë Slavian e Pragës të ish-sulmuesit të Skënderbeut, Peter Olaynka.

Me fat deri diku Milani, që do të ketë përballë Crvena Zvezdan, ndërsa Napoli “peshkoi” Granadan. Roma ndërkohë do të duhet të heqë qafe skuadrën portugeze, Braga.

 Faza 1/16

Wolfsberg – Tottenham

Dinamo Kyiev –  Club Brugge

Real Sociedad – Man. United

Benfica – Arsenal

Crvena Zvezda – Milan

Antwerp – Rangers

Slavia Prague – Leicester City

Salzburg – Villarreal

Braga – Roma

Krasnodar – Dinamo Zagreb

Young Boys – Bayer Leverkusen

Molde – Hoffenheim

Granada – Napoli

Maccabi Tel-Aviv – Shakhtar Donetsk

Lille – Ajax

Olympiacos – Psv