Vaksina për të mposhtur koronavirusin mund të jetë afër zbulimit. Një test i parë mbi një qenie njerëzore duket se ka dhënë rezultate pozitive.

Bëhet fjalë për acidin nukleik, i cili është zhvilluar nga Akademia e Shkencave Ushtarake. Mjekja që ka zbuluar këtë vaksinë është Chen Wei, e cila së pari e ka injektuar tek vetja më datë 3 mars. Mjekja me famë botërore dhe gjenerali kryesor i Ushtrisë Liblirimtare Popullore Kineze së bashku me skuadrën e tyre punuan rreth një muaj në Insitutin e Virologjisë në Ëuhan, ku është laboratori më i vlerësuar në vend.

Chen Wei është mjeku që qëndron pas këtij përparimi të ri shkencor që hap një dritare për kurimin e Covid-19. Epidemiologu me famë botërore dhe gjenerali kryesor i Ushtrisë erationlirimtare Popullore Kineze injektoi dozën e parë në botë për një vaksinë të re të koronavirusit në krahun e majtë së bashku me ekipin e tij më 3 mars.

Zbulimi mund të ndryshojë historinë e botës dhe ai rrjedh nga ku lindi kjo aventurë e keqe për të gjithë zhanrin njerëzor, është në fillim të eksperimentimit por rezultatet e marra deri më tani duket se japin rezultatet e dëshiruara.

Lindur në vitin 1966 në qytetin e vogël të Lanxi në provincën Zhejiang, ajo u diplomua në Kimi në 1988 dhe një vit më vonë u martua me partnerin e saj, Ma Yiming, një kimiste e punësuar në bodrumet ku prodhohet vera. Tre vjet më vonë, Wi u bashkua me Ushtrinë Liblirimtare të Popullit dhe u bë virolog në Akademinë e Shkencave Mjekësore Ushtarake, ku ai tani mban gradën e gjeneralit. Ajo ishte një shkencëtare model dhe menjëherë u dallua për aftësitë e saj duke u bërë një nga pionierët në luftën kundër Ebolës që e çon atë të shkojë në ballë të Afrikës, sepse ajo dëshironte të ndalonte epideminë jashtë vendit. Në fund të vitit 2015, Chen Ëei e çoi ekipin që të zhvillojë gjenin e parë për të mposhtur këtë virus.

Dhe tani ajo përfaqëson shpresën për të gjithë botën për t’i dhënë fund Covid-19, shkruan progettoitalianews.