Kripa Epsom e ka marrë emrin nga një kripë pak e hidhur në Epsom në Surrey Angli. Në faktë nuk është një kripë, por një kompleks i pastër natyral i magnezit dhe sulfateve. E njohur si një ilaç natyral për një numër sëmundjesh, kripa Epsom ka përfitime të shumta shëndetësore, në bukuri, shtëpi dhe përdorime në kopshtari.

Studimet kanë treguar se magnezi dhe sulfatet janë të dyja të gatshme të absorbohen nëpërmjet lëkurës, bëni banjë me kripën Epsom, është mënyrë e lehtë dhe ideale për të përfituar të mirat shëndetësore. Magnezi luan një numër rolesh në trup, duke përfshirë rregullimin e veprimtarisë mbi 325 enzimeve, uljen e inflamacionit, duke ndihmuar muskujt dhe funksionin nervorë dhe duke ndihmuar në parandalimin e arterieve. Sulfatet ndihmojë në përmirësimin e asorbimit të vlerave ushqyese, largon toksinat dhe ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të kokës.

Kripë Epsom ka veti të dobishme që mund të qetësojë trupin, mendjen dhe shpirtin. Disa nga përfitimet shëndetësore të panumërta përfshijnë qetësimin e sistemit nervorë, kuron problemet me lëkurën, qetëson dhimbjet e gjymtyrëve, lehtëson kontraktimet muskulare, trajton ftohjen dhe bllokimet, dhe largon toksinat nga trupi.

Disa nga përfitimet magjike të kripës Epsom përfshijnë:

Lehtëson stresin dhe qetëson trupin.
Stresi largon magnezin nga trupi dhe rrit nivelet e adrenalinës. Kur tretet në ujë të ngrohtë, kripa Epsom absorbohet nëpërmjet lëkurës dhe rigjeneron nivelin e magneziumit në trup. Magnezi ndihmon për të prodhuar serotonin, një substancë kimike humor-ngritje brenda trurit e cila krijon një ndjenjë qetësie dhe relaksi.

Heq dhimbjet dhe kontraktimet e muskujve.
Një dush me kripë Epsom është e njohur për të lehtësuar dhimbjet dhe lehtëson inflamacionin, duke e bërë atë të dobishme në trajtimin e muskujve të lënduar, astma bronkiale dhe dhimbje koke migrenë. Provoni të lehtësoni dhimbjet tuaj, këmbët e lodhura (dhe me erë të keq) ftini në një vaskë me ujë me një gjysmë gotë kripë Epsom. Kripa Epsom zbut lëkurën dhe do të neutralizoj madje edhe erë e keqe të këmbëve.

Eleminon toksinat nga trupi.
Sulfatet e pranishme në kripën Epsim ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi, duke lehtësuar dhimbjet e muskujve dhe duke ndihmuar trupin për të eliminuar substancat e dëmshme. Bëni 3 herë në javë një banjë detoksifikuese me ujë të ngrohtë me 2 gota kripë Epsom. Nuk rekomandohet per gatim.