TË GRABISËSH ME EKSELENCË Mos u habisni! Kjo u ka ndodhur prindërve të nxënësve ekselentë. Sipas kërkesës së DA-ve, ato janë detyruar të paguajnë 25 mijë lekë, me qëllim që fëmija i tyre ekselent të kishte emrin në librin e ekselencës. Taksat disafishe...
Ish-deputeti i PD-së, Luçiano Boçi: Lista e gjatë e deputetëve dhe e kryebashkiakëve të përshirë në krime dëshmon se sa i thellë është kriminalizimi politik i kësaj mazhorance Pas tryezës PS-PD-LSI, menjëherë në publik u shtrua pyetja se për çfarë...
Teksa shohin djersën e tyre të dy dekadave të kthehet në gërmadha, banorët e Astirit ngrenë akuza se shtëpitë dhe bizneset e tyre po sakrifikohen për t’i hapur rrugë pallateve të oligarkëve.   Fytyra të zymta qëndrojnë kudo në këmbë, me...
  Po, Atdheun,  që na e kanë gremisur në katakombe mitike. Teksa shkruaj këto rreshta, menjëherë kujtoj Sizifin dhe Gurin e rëndë mbi shpatullat e tij. Historia dhe koha ju ka vënë juve përballë kësaj sprove. Mund ta titulloja shkrimin...
Luçiano Boçi: Dardha e ka bishtin mbrapa

Kllounada

0
Në vitet e fundit të jetës Hoxha, për të glorifikuar veten dhe regjimin, kërkoi nga scribët e tij të oborrit t’i shkruanin eposin e bëmave të tij. Eposet që paraqesin ngjarje të mëdha, karakterizohen nga heroizmi dhe personazhe madhështorë....
14 Dhjetori 1990, është një datë pa shumë zhurmë, por me hijeshi e simbolikë të fuqishme. Atë ditë Elbasani shpërtheu revoltën e tij ndaj diktaturës. Partia Demokratike ishte krjuar dhe jehona e lirisë ishte e pandalshme. Diktatura jetonte ditët...
  Jemi tri javë para fundit të vitit dhe në shumë media kanë nisur “aplikimet” për të zgjedhur njeriun e vitit 2019. Së pari, unë do të sygjeroja se kush nuk mund të jetë njeriu i vitit. Mos guxoni të nxirrni njeriun...
Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, iu kundërpërgjigj deputetit të Partisë Socialiste, Sadri Abazi, i cili u akuzua më herët se kishte hequr dy kate të hotelit të tij në Durrës për të fshehur gjurmët e shkatërrimeve nga tërmeti. Boçi...
Shoqëria civile dhe Aleanca për Mbrojtjen e Teratrit ishin të parët që bënë thirrje për ndihma. Shumica e qytetarëve iu përgjigjen, duke grumbulluar ndihma për banorët në nevojë . “Atë që duhet ta bënte shteti, po e bën populli. – Dil...
Paradoksi i Veliajt me Fake News dhe Tr(u)ee News Erion Veliaj lêshoi mëngjesin e sotëm një deklaratë hakërruese ndaj medias se e kishin nxjerrë qëllimisht nga konteksti çështjen e vendosjes së taksës hyrêse në Tiranë. Çudi. Habi. Paradoksale. Kur sheh e...