Ka 24 orë që Rama po përdor të gjitha bateritë e tij për ta përcjellë në opinion ndihmën humanitare që ndërkombëtarët demonstruan ndaj shqiptarëve, si një ndihmë politike për zgjatjen e regjimit të tij. Nuk munguan dhe furçat dhe elozhet...
Helmimi i përsëritur i nxënësve të së njëjtës shkollë, “Janaq Kilica” në Fier, nuk ngjan më rastësi. Më së paku është papërgjegjshmëri dhe paaftësi totale. Varianti i reaksionit kimik i dhënë si arsye pak ditë më parë bie poshtë, pas...
Arrestimi i botuesit Henri Çili, si pjesë e një grupi të madh që me fjalët e dalë nga goja e policisë dukej sikur ishte përgatitur të rrëmbente pushtetin, ka lënë pa fjalë jo pak njerëz. Me Henrin ndaj njohje dhe...
Shqipëria si pozitë gjeografike është një vend i bekuar. Na ka fal natyra shumë vende të bukura. Kemi një vijë bregdetare me shtrirje nga veriu në jug. Kemi bukuri natyrore, që deri pak vite më parë nuk i dinim...
Ish-deputeti i PD-së, Luçiano Boçi: Lista e gjatë e deputetëve dhe e kryebashkiakëve të përshirë në krime dëshmon se sa i thellë është kriminalizimi politik i kësaj mazhorance Pas tryezës PS-PD-LSI, menjëherë në publik u shtrua pyetja se për çfarë...
Nga Edmond Tupja Ditë dimri të lagështa, me mot të paqëndrueshëm, për gjithë lexueset e lexuesit e mi, si edhe për mbarë popullsinë e këtij vendi të hallakatur. Përmbytje nga vërshimi i lumenjve dhe nga reshjet e dendura, shtrenjtësim mizor i...
Dy profilet e kundërta të Edi Ramës dhe Lulzim Bashës po përvijohen çdo ditë e më shumë. Kryeministri po thellon kursin e daljes në sallone të mëdha, në skena të rëndësishme, teksa Kryetari i opozitës, po ruan me insistim,...
Nga Nicola Pedrazzi – “Il Foglio” / “Rama emocionoi publikun tonë, por çfarë dimë për të dhe vendin e tij Shqipëria është në një karantinë më të ashpër se ajo italiane. Në këtë situatë janë nisur 30 mjekë dhe infermierë. Na...
Fenomeni i plakjes së popullsisë po bëhet gjithnjë e më i dukshëm në Shqipëri, nxitur nga emigracioni dhe rënia e lindshmërisë. Por për fat të keq, Shqipëria së bashku me vendet e tjera të rajonit bëjnë pjesë në grupin e...
Ndjesa publike dhe doreheqja e menjëhershme  është i vetmi reagim që mund te beje KM i Shqiperise  në konferencën e dytë të lajmeruar për shtyp. Dhe këtu do ti rreshtojme përse është akoma në kohë t`a bëjë. Duhet të japësh...