Në Japoni autoritetet presin trëndafilat për të mos lejuar përhapjen e Covid

Në Japoni autoritetet presin trëndafilat për të mos lejuar përhapjen e Covid

Autoritetet lokale në Japoni po sakrifikojnë dhjetëra mijëra lule për të penguar vizitorët, pasi vendi përpiqet të përmbajë  shpërthimin e koronavirusit. Marrja erë e trëndafilave...
Italia e shfrenon imagjinatën: Aplikacion për menaxhimin e turistëve bë plazhe

Italia e shfrenon imagjinatën: Aplikacion për menaxhimin e turistëve në plazhe

Keni ndaluar të mendoni se cfarë eksperience do të kalojmë këtë verë në plazh, ndërkohë që koronavirusi qëndron mbi ne?! Ndërkohë që jemi në pritje...
Habit studimi: Mos bëni dush çdo ditë se është e dëmshme

Kë pjesë të trupit lani më përpara tregon për personalitetin tuaj

Kulturat e lashta i kanë dhënë shumë rëndësi kuptimit të trupit dhe atë çfarë përfaqëson secila zonë e tij. Disa madje, besonin se ne jemi...
Moderatorja italiane pjesë e një dokumentari mbi zakonet seksuale

Moderatorja italiane pjesë e një dokumentari mbi zakonet seksuale

“Netflix” ka zgjedhur gazetaren italiane Diletta Leotta për një dokumentar të përqendruar në zakonet seksuale në botë. Projekti do të këtë 13 episode, në të...

Një studim në portugali ka ka zbuluar se çiftet qëndrojnë në lidhje edhe pse...

Një anketim i kryer nga Universiteti Minho në Portugali, i cili ka përfshirë pothuajse 1,000 persona, ka zbuluar se përse çiftet qëndrojnë në lidhje...
Këshilla se si të heqim kilet e tepërta pas pushimeve

Si të hiqni kilet e tepërta pa shkuar në palestër dhe pa dieta

Temperaturat e larta na bëjnë ose të heqim dorë nga ushqimi ose të hamë më shumë seç duhet. E vërteta është se edhe në...

Sytë nga qielli për të parë fenomenin e rrallë

‘Planetshine’, e njohur si Toka e shndritshme dhe ‘Hëna e vjetër në krahët e Hënës së re’, fenomeni qiellor zhvillohet disa herë gjatë gjithë...

Pse burrat bëhen më hakmarrës se gratë kur refuzohen në një lidhje? Shkenca jep...

Ndjenja e refuzimit është e ndërlikuar në thelb dhe jo të gjithë e pranojnë! Duke folur specifikisht për marrëdhëniet në çift, refuzimi është delikat,...

A dini që kafja më e shtrenjtë prodhohet nga jashtëqitja e një kafshe?

Një nga kafet më të shtrenjta dhe më të kërkuara në botë është "Kopi luwak" ose kafe Civet. Veçantia e kësaj kafeje është se ajo...
Itinerari më i bukur i një udhëtimi me tren nga Italia në Zvicër

Itinerari më i bukur i një udhëtimi me tren nga Italia në Zvicër

Ka nisur udhëtimin që prej ditës së djeshme linja më panoramike e udhëtimit me tren, e gjatë 52 kilometra, e cila shtrihet në Itali...