Intervista 'bombë': Konfiskimi i pasurive shqiptare, diçka e jashtëzakonshme. Arbitrazhi dërgoi sinjal të fortë

Intervista ‘bombë’: Konfiskimi i pasurive shqiptare, diçka e jashtëzakonshme. Arbitrazhi dërgoi sinjal të fortë

Editor i njohur në botë, Eric Frey i ‘Der standart’ për çështje të ekonomisë dhe politikës së jashtme, është reporter për Austrinë i ‘Financial...
Mira Rakacolli/ Shqiptaret do ti festojne jashte festat e fundvitit

Mira Rakacolli/ Shqiptaret do ti festojne jashte festat e fundvitit

Mënyra sesi shqiptarët do t’i festojnë këto festa fundviti do të varet nga mënyra sesi do të jetë situata epidemiologjike në vend në vijim. Në...
Arrestohet në Greqi i shumëkërkuari shqiptar

Tmerrohet greqia/ Shqiptari djeg pronarin grek për 200 euro

Policia greke ka arrestuar një 20 vjeçar me origjinë nga Shqipëria me akuzën e vrasjes së një pronari hoteli në ishullin e famshëm Santorini. Mediat...

Situatë e rëndë nē Elbasan/ Tre viktima në 24 oret e fundit

Tre persona nga Elbasani të cilët po merrnin trajtim mjekësor në spitalet Covid-1 dhe Covid-2 në kryeqytet kanë ndërruar jetë në 24 orët e...

Kapitullon Real Madrid, mundet nga Shakhtar

Real Madrid ështē mposhtur në ndeshjen e 5-të tē grupeve të Uefa Champions League. Madrilenët kanë qenë të pafuqishëm për të mbajtur pas sulmim...
Qeveria shqiptare ka marrë vendimin për hapjen e shkollave në shtator, pavarësisht shifrave të larta të infektimeve dhe vīktimave nga koronavirusi. Lajmi u bë i ditur nga ministrja e Arsimit, Besa Shahini, e cila tha se nxënësit do të ndahen në grupe të vogla nëpër klasa, duke e zhvilluar mësimin me turne. Ministrja Shahini bëri me dije se nga sondazhi i zhvilluar mes nxënësve, mësuesve dhe prindërve rezultoi se 87% e tyre dëshironin kthimin në shkolla dhe vetëm 13% ishin për vijimin e mësimit online. Sa i takon rrezikut nga koronavirusi, Shahini tha se do të merren masa për ruajtjen e shëndetit të nxënësve dhe mësuesve. “Ne duam t’i hapim shkollat për të gjithë nxënësit e arsimit parauniversitar, por sipas specifikave që kanë shkollat”, tha ministrja mes të tjerash.

Dështon mësimi online në ditën e parë

Për qindra mësues dhe nxënës të kryeqytetit, dita e parë e mësimit online nuk u realizua. Për ata që provuan të futen në platformën...
SPAK, kapi këta rojet se na morën më qafë Shqipërinë

SPAK, kapi këta rojet se na morën më qafë Shqipërinë

Kur më kanë pyetur se cili është shkaku kryesor i mosbesimit në Shqipëri, unë kam thënë: Mungesa e drejtësisë! Ndaj unë prita me “plot” padurim...
Probleme me tretjen? Ja receta me lëkurë limoni

Probleme me tretjen? Ja receta me lëkurë limoni

Të gjithë të paktën një herë në jetë kemi ndjerë ndonjë dhimbje stomaku. Më të zakonëshmet janë ato që fillojnë menjëherë pasi keni konsumuar...

Rriten frikshëm rastet e reja në 24 oret e fundit

Vazhdojnën shifrat e frikshme. Në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë shënuar 12 viktima nga koronavirusi. Ndërkohë, rastet e reja me Covid-19 janë...

Hamilton izolohet pasi rezulton pozitiv me Covid- 19

Lewis Hamilton do të humbasë Grand Prix të Sakhir këtë fundjavë në Bahrein pasi rezultoi  pozitiv me Covid-19. Skuderia Mercedes deklaroi se Lewis tani po...