medialine.al

Ja pse duhet të konsumoni pjepër ose bostan

Pjepri është një nga frutat më të mira për t’u konsumuar gjatë sezonit të verës. Vlerat e tij janë një e mirë e madhe...
Kumbullat jeshile me plot veti dhe vlera shëndetësore

Kumbullat jeshile me plot veti dhe vlera shëndetësore

Fundi i Prillit, Maji dhe Qershori janë muajt e vetëm të vitit për të shijuar Kumbullat Shahine. Të gjithë i kujtojnë si kumbullat e...

Super efekte: Patellxhani shkatërron qelizat kancerogjene

Ekstrakti i patëllxhanit të zi shkatërron qelizat e melanomës në pak minuta, këto jane të dhënat e studimeve më të fundit. Patëllxhani nuk njihet zakonisht...
Këshilla e imunologut britanik: Dilni sa më shumë në diell

Këshilla e imunologut britanik: Dilni sa më shumë në diell

Qytetaret duhet të dalin në diell, sepse ngrohtesia e diellit ndihmon në shkatërrimin e koronavirusit. Këtë e ka deklaruar një nga imunologët më të njohur...
Flet virologu i njohur italian: Ja efektet që ka uji i detit ndaj Koronavirusit

Flet virologu i njohur italian: Ja efektet që ka uji i detit ndaj Koronavirusit

A do të mund të shkojmë me pushime këtë verë? Kjo është pyetja që bëjnë njerëzit thuajse në të gjithë botën dhe aq më...

Konsumoni një vezë në ditë dhe merrni përfitime të pafundme

Vezët mbartin vlera të jashtëzakonshme ushqyese për shëndetin e njeriut. Sipas informacioneve të AgroWeb.org, ato bëjnë pjesë në listën e 10 ushqimeve më të rëndësishme...
Çfarë është dhe kush janë simptomat e Koronavirusit

Çfarë është dhe kush janë simptomat e Koronavirusit

Coronavirus është një virus që shkakton simptoma me ashpërsi të ndryshme, nga një ftohje e zakonshme tek sëmundje më serioze siç është sindroma respiratore...

Konsumimi i fistiqeve ul stresin dhe rrezikshmërinë nga kanceri

Me vetëm 3 deri në 4 kalori për kokërr, fistiqet janë bërë të njohur për shkak të sasisë më të ulët të kalorive në...
Çfarë janë variçet ose në gjuhën mjekësore venat varikoze?

Çfarë janë variçet ose në gjuhën mjekësore venat varikoze?

Variçet, ose në gjuhën mjekësore venat varikoze, janë një çrregullim i venave që paraqitet me zgjerim dhe përdredhje të tyre. Në përgjithësi me fjalën variçe...
Njihuni me recetën smoothie që është anti-kancer

Njihuni me recetën smoothie që është anti-kancer

Kjo bimë super shëruese përmban një 82 annonaceous acetogenins. Këto fitokimikale janë të dobishme për parandalimin dhe trajtimin e gjëndjeve të ndryshme të shëndetit,...