5 këshilla si të detoksifikoni organizmin

Si të detoksifikoni organizmin, ndërkohë që ndillni një gjumë të ëmbël dhe mbi të gjitha, të humbni peshë ndërsa flini të qetë Ankthi për shtimin...

Kripa “çudibërëse” lehteson dhimbjet dhe kontraktimet e muskujve

  Kripa Epsom e ka marrë emrin nga një kripë pak e hidhur në Epsom në Surrey Angli. Në faktë nuk është një kripë, por...
Farat Chia janë ndër ushqimet më të shëndetshme në planet

Farat Chia janë ndër ushqimet më të shëndetshme në planet

Farat Chia janë ndër ushqimet më të shëndetshme në planet. Ato janë të pasura me ushqyes që mund të kenë përfitime të rëndësishme për...
Zhdukeni këtë "vitaminë" për të mos u prekur nga Covid

Zhdukeni këtë “vitaminë” për të mos u prekur nga Covid

Një studim së fundmi ka pohuar se mungesa e vitaminës D në trup rrit rrezikun e infektimit me virusin Korona 80% më shumë. Hulumtimi, i...
Ja zgjidhja natyrale për fryerjet e stomakut

Ja zgjidhja natyrale për fryerjet e stomakut

Fryrjet e barkut i detyrohen zhvillimit të gazit në stomak e në zorrë. Ato vijnë kryesisht nga fermentimi jonormal i ushqimeve gjatë tretjes. Të parët...
v

E FRIKSHME/ Dieta mund tju shkaktojë diabet

Nga gjithë llojet e dietave, më të rrezikshmet janë ato në të cilat hapësira mes vakteve është tepër e gjatë.  Të rrish për orë...
Përfitimet e të ngrënurit shëndetshëm

Përfitimet e të ngrënurit shëndetshëm

Të ngrënit shëndetëshëm është kryefjala e shumë prej bisedave të përditshme. Ky proces shumë natyral është kthyer pa dashur në një temë të rëndësishme...
Obeziteti tashmë prej disa vitesh përkufizohet si një sëmundje kronike

Obeziteti tashmë prej disa vitesh përkufizohet si një sëmundje kronike

Obeziteti tashmë prej disa vitesh përkufizohet si një sëmundje kronike, që karakterizohet nga shtimi i tepërt i masës dhjamore me pasoja në shëndetin e...
Nëse fëmija juaj sjell në shtëpi një drekë të paketuar të pa ngrënë, mund të jetë një shenjë e coronavirusit, kanë paralajmëruar shkencëtarët. Më shumë se një e treta e fëmijëve të moshës që ende vijojnë shkollën, të prekur nga COVID-19 vuajnë nga humbja e oreksit që i shtyn ata të heqin dorë nga vaktet. Prindërit dhe mësuesit tani po paralajmërohen të shikojnë për simptoma më pak të njohura të sëmundjes ndërsa shkollat ​​kthehen dhe rreziku i infektimit rritet. Një ekip nga King’s College në Londër ka monitoruar qindra fëmijë të infektuar duke përdorur një aplikacion celular gjurmues të simptomave COVID-19. Ata zbuluan se shumica e të rinjve që testojnë pozitivisht nuk tregojnë shenja klasike të virusit, të tilla si një kollë e vazhdueshme, ethe ose humbjen e nuhatjes. Në vend të kësaj, ata gjetën se shumica e të rinjve me virus kishin tendencë të anashkalonin vaktet, të vuanin dhimbje koke dhe të ndjeheshin të rraskapitur. Pesë simptomat kryesore të personave në nën moshën 18 vjeçare me virusin ishin: lodhja (55 për qind), dhimbje koke (53 për qind), ethe (49 për qind), dhimbje fyti (38 për qind) dhe humbje e oreksit (35 për qind). Aplikacioni zbuloi gjithashtu se një në gjashtë (15 për qind) fëmijë që rezultuan pozitivë pësuan një skuqje të lëkurës e cila kruhej, shkruan dailymail.

Kujdesni prindër! Kjo shenjë tek fëmijët është simptomë e Covid

Nëse fëmija juaj sjell në shtëpi një drekë të paketuar të pa ngrënë, mund të jetë një shenjë e coronavirusit, kanë paralajmëruar shkencëtarët. Më shumë...

Farat e kajsisë: rreziku i helmimit nga cianidi

  EFSA, paralajmëron të rriturit dhe fëmijët për shitjet e pakontrolluara. Konsumimi i farave të kajsisë mund të jetë i rrezikshëm për fëmijët. Ky është mesazhi...