Miratohet marrja e borxhit prej 500 milionë euro nga ana e qeverisë

0
Qeveria do të marrë deri 500 milionë euro borxh duke emetuar eurobond në tregjet financiare ndërkombëtare. Afati maturimit është 5- 10 vjet dhe sipas...

Uefa Champions League një makineri milionashe për ekipet pjesmarrëse

0
Champions League rifillon këtë fundjavë me një standard tjetër financiar për klubet pjesëmarrëse. Çdo klub që është tashmë pjesë e aktivitetit më të madh europian...
Paradoksi i ekonomisë shqiptare, nga anë rritje ekonomike nga ana tjetër rreziku për mos marrë rrogën

Paradoksi i ekonomisë shqiptare, nga anë rritje ekonomike nga ana tjetër rreziku për mos...

0
Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Përparim Spahiu me anë të një postimi ka nxjerrë në situatën paradoksale, ku nga një anë kemi rritje...
Real Madrid mposht Barcelonën në garën e të ardhurave

Real Madrid mposht Barcelonën në garën e të ardhurave

0
Reali i Madridit ka vendosur të bëjë gjithçka transparente në lidhje me garën financiare të fituar me Barcelonën për sezonin e shkuar. Plot 748 milionë...

Renia e Lirës turke dhe efektet në bankat kryesore europiane

0
BQE-ja e shqetësuar për ekspozimin e bankave të BE ndaj huamarrësve në Turqi.. Liria turke ka rënë rreth 12 për qind kundrejt dollarit, ndërsa shqetësimi...

“Vetingu bizneseve” edhe ky do të jepet me koncesion

0
Kontrolli i faturave, tatimet do ndërtojnë sistem të ri për të ulur evazionin dhe gjurmuar pasuritë e tatimpaguesve, hapet tenderi 15 mln euro… Tatimet do...

Gati skema e pageses se takses se prones

0
Taksa e re e pronës nuk do të mblidhet më nga ujësjellësi, por qytetarët do ta paguajnë në faturën e energjisë. Ministria e financave...

Rritje çmimesh edhe për biletën e autobuzit Kukës- Tiranë, bëhet 500 lekë

0
Çmimi i biletave të udhëtimit, me autobusët e linjës së transportit publik, Kukës- Tiranë dhe anasjelltas është rritur me 100 lekë të reja. Udhëtarëve tashmë...
539 euro në muaj i kushton shtetit shqiptar një i burgosur

539 euro në muaj i kushton shtetit shqiptar një i burgosur

0
Një i burgosur i kushtoi të ardhurave publike 539 euro në muaj gjatë vitit 2017 sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Financave. Duke analizuar...
Euro prek nivelin më të ulët që prej 12 qershorit

Euro prek nivelin më të ulët që prej 12 qershorit

0
Monedha e përbashkët ka shënuar sot një rënie tjetër në tregun e brendshëm valutor për të katërtën ditë radhazi. Sipas kursit zyrtar të Bankës së...