Situata ekonomike: Basha takohet me përfaqësues të Dhomës Gjermane të Tregtisë

Situata ekonomike: Basha takohet me përfaqësues të Dhomës Gjermane të Tregtisë

Situata e vështirësuar ekonomike dhe plani i PD për nxjerrjen e vendit nga kriza, ishin dy nga çështjet kryesore që diskutova sot me përfaqësues...
Qeveria hedh për konsultim projektligjin e amnistisë fiskale edhe pse FMN ishte kundra

Qeveria hedh për konsultim projektligjin e amnistisë fiskale edhe pse FMN ishte kundra

Edhe pse Fondi Monetar Ndërkombëtarë disa ditë më parë u shpreh kundër nismës së qeverisë për amnistinë fiskale pasi sipas institucionit ndërkombëtar do të...
FMN jep parashikime jo pozitive për ekonominë shqiptare

FMN del kundra politikave të qeverisë

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka deklaruar se për shkak të pasojave të tërmetit dhe të pandemisë së COVID-19, ekonomia e Shqipërisë pritet të tkurret ndjeshëm...
Guvernatori Sejko: Për dy javë kanë humbur punën 17 mijë persona

Guvernatori Sejko: Për dy javë kanë humbur punën 17 mijë persona

Pandemia Covid -19 ka krijuar një panoramë të zymtë ne ekonomi ku vetëm për dy javët e izolimit të muajit mars kanë humbur punën...
Aksi Milot- Fier: Ja sa do të jetë taksa e kalimit në rrugë

Aksi Milot- Fier: Ja sa do të jetë taksa e kalimit në rrugë

Qeveria hapi të mërkurën garën ndërkombëtare të ndërtimit me koncesion të rrugës 115 kilometra Milot-Fier, e parashikuar si pjesë e së ashtuquajturës “Korridori Adriatiko-Jonian”. Rruga,...

Frenohen shpenzimet: Shqiptarët kanë filluar të kursejnë

Në kohë të pasigurta, individët dhe bizneset tentojnë të kursejnë, pasi nuk e dinë se çfarë i pret në të ardhmen, ndërsa hezitojnë të...
Basha me Konfindustrinë: Reformat tona do të jenë të qarta, konkrete dhe të realizueshm

Basha: Taksimit progresiv të Edi Ramës i doli boja

Taksimit progresiv të Edi Ramës i doli boja. Pasi shkaktoi dëme te ekonomia dhe qytetarët, tanimë FMN rekomandon rikthimin te tatimi i sheshtë. Kreu i...
Basha me Konfindustrinë: Reformat tona do të jenë të qarta, konkrete dhe të realizueshm

Basha me Konfindustrinë: Reformat tona do të jenë të qarta, konkrete dhe të realizueshm

Mungesa e konkurrencës së lirë, korrupsioni endemik, burokracitë, taksat e larta dhe shpenzimet buxhetore jo të orientuara në shërbim të nevojave reale, por shpeshherë...

Frika nga Covid rrit impaktin në ekonomi: Rritet vlera e arit ndërsa nafta në...

Metalet e çmuara janë ndër produktet që po marrin më shumë vlerë në kohën kur mendohet se botën së shpejti e pret një valë...
Rama flet hapur: Për legalizimin e kanabisit nuk kemi negociuar me BE-në

Media italiane i “çjerrin” maskën Edi Ramës

Shkrimi i medias italiane: Dhe Tirana iu vë stërkëmbësin kompanive italiane Çmimi i energjisë reduktohet në mënyrë të njëanshme: kompanitë e sektorit në ankth. «Çka...