Rama- PD: Votimi i 30 korrikut nuk e pengon këtë

Roma “hap thesin”/ Zero tatim dhe TVSH për bizneset deri në 10 milion

Vendimi i marrë së fundmi nga qeveria është zero tatim fitimi për biznesin e vogël dhe zero tvsh deri në 10 mln lekë të...
Rama "përplaset" me KE/ Nuk heq dorë nga paketa anti-shpifje

Eksperti për ekonominë/ Kaosi që prodhoi Rama falimentoi bizneset

Eksperti për ekonominë në Partinë Demokratike, Akil Kraja, tha në rubrikën “Opinion”, në News24, se kjo qeveri ka goditur rëndë biznesin, me taksa e...
Paralajmërimi i DW/ Shqipëria do pësojë rënien ekonomike më të thellë në rajon

Ndikimi në Ekonomi i pandemisë dhe nivelet e pagave

Largimet nga puna për shkak të pandemisë e kanë ndryshuar strukturën e punësimit në vend në favor të punonjësve me paga të lartë. Sipas të...

Forbes publikon listën e njërëzve më të pasur

Revista amerikane Forbes ka publikuar listën e saj të përvitshme “Forbes 400” ku listohen njerëzit më të pasur të SHBA. 400 më të pasurit e Amerikës kanë...

Flet ekspertja/ Ja se si të mbrohemi nga luhatjet e kursit

Pasiguritë e krijuara nga pandemia dhe kriza e shkaktuar prej saj reflektohen edhe tek ecuria e tregut të këmbimit valutor. Luhatjet e mundshme janë...
Situatë për rekorde/ Miliarda qarkullojnë jashtë sistemit bankar

Situatë për rekorde/ Miliarda qarkullojnë jashtë sistemit bankar

Kriza e epidemisë së Covid-19 ka nxitur një rritje të qarkullimit të parasë jashtë bankave. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se sasia e...
Pandemia ka lënë të papunë 87 mijë persona. Kjo shifër është bërë e ditur nga ministrja Anila Denaj. Por pavarësisht këtyre shifrave ministrja e Financave theksoi se ekonomia shqiptare tashmë ka hyrë në rrugën e ringritjes. Sipas Denaj, tashmë janë rikthyer në punë 3 mijë persona të larguar gjatë pandemisë. Pavarësisht pozitivitetit të ministres së Financave biznesi ankohet se janë në vështirësi serioze. Arben Shkodra, përfaqësues i Shoqatës së Prodhuesve Shqiptarë thekson se bizneset aktualisht kanë hyrë në një fazë më të rrezikshme që i paraprijnë falimentit. “Në këtë fazë të rikthimit të dytë pas pushimeve, e cila do të jetë faza më problematike mund të kemi padyshim mbyllje të bizneseve, apo pezullim të aktiviteteve sepse kanë qëndruar deri tani, por që nuk kanë parë asnjë ndihmë nga shteti”, u shpreh ai. Ministrja Denaj ka premtuar se qeveria do të zbatojë disa skema për nxitjen e punësimit gjatë kësaj periudhe. Por Biznesi thekson se qeveria nuk mund të miratojë skema pa u konsultuar më parë. Shkodra thotë se duhet më shumë lehtësi fiskale, ndërsa ngre si shqetësim edhe mungesën e likuiditetit. “Duhet një plan konkret për nxitjen e punësimit, jo thjesht programe një apo dy mujore. Ne kemi nevoje që të zgjidhim çështjet e likuiditetit, bankat nuk i qasin me shumë dëshirë sipërmarrjet”, tha Shkodra. Taksa progresive pritet të jetë një ndër pikat kryesore të debatit ekonomik midis opozitës dhe qeverisë. Ministrja e Financave deklaroi se llogaria e PD –së sipas së cilës qytetarët shqiptare mund të përfitojnë më shumë nga taksa e sheshtë është e pasaktë.

Biznesi e thotë hapur/ Jemi në krizë

Pandemia ka lënë të papunë 87 mijë persona. Kjo shifër është bërë e ditur nga ministrja Anila Denaj. Por pavarësisht këtyre shifrave ministrja e Financave...

Banka Boterore parashikon vjeshtë të vështirë për bizneset shqiptare

Heqja e masave kufizuese dhe kthimi në normalitet i aktivitetit ekonomik në vend nuk po sjell shërim të shpejtë në shumë biznese. Banka Botërore, në...
Kriza e pandemisë dhe kriza ekonomike, po rëndohen çdo ditë.

Efektet e pandemisë/ 1/3 e bizneseve falimentojnë

Në vetëm pak muaj, kanë falimentuar gati një e treta e bizneseve në vend dhe kanë dalë dhjetëra të papunë. Fatale ka qenë pandemia...
Çmimet e ushqimeve dhe bulmeteve si në Europë/ Shqiptarëve po i preket edhe buka

Çmimet e ushqimeve dhe bulmeteve si në Europë/ Shqiptarëve po i preket edhe buka

Është prekur deri edhe te buka e gojës e ushqimi i përditshëm’. Sipas ish-deputetes së PD-së, Dhurata Çupi qeveria ka dështuar për të siguruar jetesën...