Humb jeten drejtori i Pallatit të Kulturës

Humb jeten drejtori i Pallatit të Kulturës

Një tjetër person ka humbur jetën nga koronavirusi në vendin tonë. Viktima e radhës është drejtori i Pallatit të Kulturës” Sadi Halili” Librazhd, Arianit...
Mira Rakacolli/ Shqiptaret do ti festojne jashte festat e fundvitit

Mira Rakacolli/ Shqiptaret do ti festojne jashte festat e fundvitit

Mënyra sesi shqiptarët do t’i festojnë këto festa fundviti do të varet nga mënyra sesi do të jetë situata epidemiologjike në vend në vijim. Në...
Policia e Elbasanit jep njoftim zyrtar për arrestimin e 28-vjeçarit Klajdi Dokoli

Policia e Tiranës ka vënë në pranga pesë persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga pesë persona mes të cilëve një person i shpallur në kërkim kombëtar. Sipas uniformave blu është vënë në...
Kreshnik Spahiut nuk i ndahet shpirti nga politika shqiptare

Kreshnik Spahiu: BE ka ndryshuar qëndrim ndaj Ramës

Kancelarja gjermane Angela Merkel, në një takim virtual me parlamentarët e vendeve anëtarë dhe kandidate të BE-së, është shprehur skeptike për çeljen e negociatave...

Policia zbulon detaje të reja të atentatit në Vlorë

Vlora është tronditur rreth orës 21.00 të mbrëmjes së kësaj të marte nga një tjetër ngjarje e rëndë. Një person është vrarë në fshatin Fushë...

LAJM I FUNDIT/ Atentat në Vlorë, mbetet i vdekur një person

Një person është vrárë me ármë zjárri në fshatin Dukat të Vlorës, ndërkohë që një makinë është gjetur e djégur plotësisht në afërsi të...

Situatë e rëndë nē Elbasan/ Tre viktima në 24 oret e fundit

Tre persona nga Elbasani të cilët po merrnin trajtim mjekësor në spitalet Covid-1 dhe Covid-2 në kryeqytet kanë ndërruar jetë në 24 orët e...

Boçi për mesimin online: Dështim pas dështimi

DËSHTIM PAS DËSHTIMI Pasi dështoi me kthimin e nxënësve në klasa, Rama dhe Kushi i tij arrijnë një tjetër dështim. E gjitha për shkak të kaosit...
Qeveria shqiptare ka marrë vendimin për hapjen e shkollave në shtator, pavarësisht shifrave të larta të infektimeve dhe vīktimave nga koronavirusi. Lajmi u bë i ditur nga ministrja e Arsimit, Besa Shahini, e cila tha se nxënësit do të ndahen në grupe të vogla nëpër klasa, duke e zhvilluar mësimin me turne. Ministrja Shahini bëri me dije se nga sondazhi i zhvilluar mes nxënësve, mësuesve dhe prindërve rezultoi se 87% e tyre dëshironin kthimin në shkolla dhe vetëm 13% ishin për vijimin e mësimit online. Sa i takon rrezikut nga koronavirusi, Shahini tha se do të merren masa për ruajtjen e shëndetit të nxënësve dhe mësuesve. “Ne duam t’i hapim shkollat për të gjithë nxënësit e arsimit parauniversitar, por sipas specifikave që kanë shkollat”, tha ministrja mes të tjerash.

Dështon mësimi online në ditën e parë

Për qindra mësues dhe nxënës të kryeqytetit, dita e parë e mësimit online nuk u realizua. Për ata që provuan të futen në platformën...
SPAK, kapi këta rojet se na morën më qafë Shqipërinë

SPAK, kapi këta rojet se na morën më qafë Shqipërinë

Kur më kanë pyetur se cili është shkaku kryesor i mosbesimit në Shqipëri, unë kam thënë: Mungesa e drejtësisë! Ndaj unë prita me “plot” padurim...