Edhe pse të gjithë nuk e kanë mundësinë dhe luksin të konsumojnë shpesh karkaleca, ata kanë shumë dobi për organizmin.

Madhësia nuk ka aspak rëndësi, sidomos në rastin e karkalecave të detit. Këto specie të vogla të botës nënujore janë të pasur me vlera shëndetësore fantastike. E për këtë arsye, por edhe falë freskisë së tyre, ato renditen në 10 ushqimet më të konsumuara dhe më të preferuar nga turistët që vizitojnë vendin tonë. Ato janë të mbushura me proteinë, vitaminë D, vitaminë B3 dhe zink, e rrjedhimisht një ushqim pa karbohidrate, që është fantastik për njerëzit që duan të bien në peshë.

Zinku, sidomos tek ata që kanë mungesë të theksuar të tij rrit nivelet e leptinës, një hormon që luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e akumulimit të yndyrnave, oreksin dhe shpenzimit të energjisë.

E nëse dëshironi të provoni shijen e vërtetë të tyre të kombinuar në gatime të tjera, destinacioni është një, Elbasan tek Restorant Vila Benvenuto. Në Restorant Vila Benvenuto ju do keni mundësi të ndjeni freskinë dhe provoni shijen e mrekullueshme.