Askush nuk e pëlqen celulitin. Dhe, për fat të keq, ka shumë gra që vuajnë prej tij.

Celuliti mund të ndodhë për shkak të kequshqyerjes, stresit, pirjes së duhanit ose thjesht për shkak të gjenit që kemi.

Lufta me celulitin është e vështirë, por jo e pamundur. Kemi mundësi reale ta heqim qafe dhe ta mbajmë atë larg.

Ka ende kohë për të punuar për atë “trup të përsosur për verën”, kështu që unë kam përgatitur disa zgjidhje për të zgjidhur këtë problem, të cilat mund të jenë të dobishme.

Ka një recetë për një pastrim anti-celulit që mund të bëni edhe në shtëpi. Vetëm disa përbërës dhe për rezultatet më të mira, unë sugjeroj që ta përdorni atë 2-3 herë në javë, masazhoni zonën për 3-5 minuta.

Përbërësit që ju nevojiten:

– Një filxhan kafeje

– Një filxhan vaj kokosi

– Një filxhan sheqer

– Gjysmë lugë kanelle

Pra, sapo të keni blerë këto përbërës, e gjithë që ju duhet të bëni është të filloni përgatitjen e pastrimit.

Hidheni vajin e kokosit në një tas dhe e vendoseni në mikrovalë për ta shkrirë atë. Shto përbërësit e tjerë në tas dhe përzieji mirë.

Duhet ta aplikoni atë në çdo vend ku keni celulit, me lëvizje rrethore. Pastaj masazhoni për 3-5 minuta dhe përsëritni aktivitetin 2-3 herë në javë.

Përbërjen mund ta ruani për disa muaj pa patur nevojë për ta mbajtur në frigorifer.

Përdorni uthull molle

Ju mund të provoni përzierjen e uthulles së mollës në sasi të barabarta me ujë dhe pastaj shtoni pak mjaltë. Aplikojeni përzierjen e përftuar në zonat ku ka celulit, pastaj duhet ta mbështillni zonën me qese. Mbajeni qesen të mbështjellur për një orë. Pas kalimit të kohës, hiqni qesen dhe pastroni përzierjen e përhapur në lëkurë me ujë të ngrohtë. Përsëriteni rregullisht aktivitetin çdo ditë derisa të arrihen rezultatet e dëshiruara.

Hidratoni me ujë me limon

Hidratimi është gjithashtu shumë i rëndësishëm. Pini sa më shumë ujë sa mundeni dhe lëngje. Rekomandohet të pini një lëng limoni çdo mëngjes në stomak bosh. Përziejeni limonin me pak ujë, pastaj pini lëngun. Ai është thënë të jetë gjithashtu një aleat i shkëlqyer kundër celulitit.

Ushqim i shëndetshëm

Edhe ushqimi ka rolin e tij. Sepse ne nuk mund të presim që të hamë vetëm ushqim jo të shëndetshëm pa pasur efekte negative në pamjen e trupit. Ushqimi në sasi të mëdha nuk prodhon celulitin, por ushqim jo i shëndetshëm. Kështu që mund të përpiqeni të përgatitni pjata të shëndetshme (dhe të shijshme). Recetat janë shumë më tepër se sa mendoni!

Ushtrime

Ushtrimi gjithashtu na ndihmon të heqim qafe celulitin. Është e këshillueshme që të shkoni në palestër të paktën 2-3 herë në javë.

Të gjitha këto procese kundër luftimit të celulitit kërkojnë rregullsi.