6 produkte që mund ti keni në shtëpi dhe ndihmojnë ndaj Koronavirus

1-Speci  kuq
Nëse mendoni se agrumet kanë më shumë vitaminë C se ndonjë frutë ose perim, mendojeni përsëri. Specat e kuq përmbajnë dy herë më shumë vitaminë C se çdo produkt tjetër. Ata janë gjithashtu një burim i pasur i beta -karotenit. Përveç rritjes së sistemit tuaj imunitar, vitamina C mund të ndihmojë në mirëmbajtjen e lëkurës së shëndetshme. Edhe beta- karoteni ndihmon në mbajtjen e syve dhe lëkurës tuaj të shëndetshme.

2-Hudhra
Hudhrën e gjeni në çdo kuzhinë, si një nga përbërësit kryesorë në gatime. Ajo i shton zink ushqimeve dhe është e domosdoshme për shëndetin tuaj. Qytetërimet e hershme njohën vlerat e saj në luftimin e infeksioneve. Sipas Qendrës Kombëtare të Shëndetit Komplementar dhe Integrues, hudhra mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e presionit të gjakut dhe ngadalësimin e ngurtësimit të arterieve. Karakteristikat e forcimit të imunitetit nga përdorimi i hudhrës duket se vijnë nga një përqendrim i lartë i komponimeve që përmbajnë squfur, të tilla si allicina.

3-Spinaqi
Spinaqi është pjesë e listës tonë jo vetëm sepse është i pasur me vitaminë C. Ai është gjithashtu i mbushur me antioksidantë të shumtë dhe beta- karoten, të cilat mund të rrisin aftësinë për të luftuar infeksionet në sistemin tonë imunitar. Spinaqi është më i shëndetshëm kur gatuhet sa më pak të jetë e mundur në mënyrë që të ruajë vlerat e tij ushqyese. Sidoqoftë, gatimi i lehtë rrit vitaminën e tij dhe lejon që lëndët e tjera ushqyese të lirohen nga acidi oksalik.

4-Bajamet
Kur bëhet fjalë për parandalimin dhe luftimin e ftohjes, vitamina E ka tendencë të marrë një hap ngjitur ndaj vitaminës C. Sidoqoftë, vitamina E është çelësi për një sistem të shëndetshëm imunitar. Është një vitaminë e tretshme në yndyrë, që do të thotë se kërkon që prania e yndyrës të përthithet siç duhet. Bajamet, janë të mbushura me vitamin E dhe gjithashtu kanë yndyrna të shëndetshme. Një porcion gjysëm gote, i cili është rreth 46 bajame të plota, sigurojnë gati 100 % të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës E.

5-Caj jeshil dhe i zi
Të dy çajrat jeshili dhe i ziu janë të mbushur me flavonoide, një lloj anti-oksidanti. Aty ku çaji jeshil vërtet shkëlqen është në nivelet e tij të epigallocatekin gallate, ose EGCG, një tjetër antioksidant i fuqishëm. EGCG është treguar se rrit funksionin imunitar. Çaji jeshil është gjithashtu një burim i mirë i aminoacidit L-theanine. L-theanina mund të ndihmojë në prodhimin e komponimeve që luftojnë mikrobin në qelizat tuaja T.

6- Brokoli
Brokoli është një burim tjetër i vitaminës C. Ai gjithashtu përmban antioksidantë të fuqishëm, siç është sulforafani. Për këto arsye, është një zgjedhje e mirë si perime për ta ngrënë rregullisht për të mbështetur shëndetin e sistemit imunitar.