Teatri i Ëndrrave do të presë sonte klasiken Man Utd – Arsenal

0

Pasi dominuan Premier League-n në dy dekadat e para, influenca e dy klubeve si Manchester United dhe Arsenal në kampionatin anglez ka rënë ndjeshëm, deri në atë pikë sa “Djajtë e Kuq” dhe “Topçinjtë” jo vetëm që nuk figurojnë në listën e skuadrave kampione të pesë viteve të fundit, por gjithashtu 2 nga 3 klubet më të sukseshme të futbollit anglez nuk janë shfaqur më as si protagonistë të Premiershipit.

Si për ta konfirmuar këtë, në 21 vjet, që nga starti i Premier League-s e deri në vitin 2013, përjashtim bëjnë vetëm tre titujt e Chelsea-t dhe nga një kampionat i fituar nga Manchester City dhe Blackburn Rovers. E pra, kryendeshja e Javës së 15-të është pikërisht United – Arsenal, sidoqoftë këtë herë do të flitet thjesht dhe vetëm për rivalitetin historik që karakterizon këto dy ekipe, pasi çështja e titullit në këtë sezon kuptohet qartë që do të diskutohet ndërmjet City-t dhe Liverpoolit.

Për herë të pare, që nga 23 gushti i vitit 1986, në stol nuk do të jetë asnjëri nga dy trajnerët historikë, Alex Ferguson dhe Arsene Wenger, dhe këtë radhë përballë njëri-tjetrit do të qëndrojnë Jose Mourinho dhe Unai Emery, duel ku trajneri portugez nuk njeh asnjë humbje në pesë sfidat ndërmjet tyre.

Është e kuptueshme që gjërat nuk janë më si më parë, por natyrisht asgjë nuk është e përjetshme. Madje, nga viti i kaluar deri në sezonin aktual, gjithçka është përmbysur, pasi vetëm shtatë muaj më parë “Djajtë e Kuq” e mbyllën kampionatin në vendin e dytë, me plot 18 pikë më shumë sesa Arsenali, ndërsa tani janë “topçinjtë” që pozicionohen brenda zonës Champions, me tetë pikë më tepër sesa ekipi i drejtuar nga trajneri luzitan.