Mediat greke e quajnë provokim shpalljen “non grata” të 52 grekeve

0
Policia e Gjirokastrës ka liruar 12 grekët e shoqëruar në polici

Provokon Shqipëria: 52 grekë u raportuan si të padëshiruar në vend”. Ky është titulli i portalit grek, Protothema.gr, pas vendimi të Shqipërisë për të shpallur 52 shtetas grekë si të padëshiruar në Shqipëri.

“Në deklaratën e tij, ministri shqiptar vëren se “askush nuk duhet të perceptojë si dobësi mençurinë e treguar nga Shqipëria”, shton media helene që në faqen e saj ka publikuar edhe videon e prononcimi të zëvendësministrit të Brendshëm shqiptar, Sander Lleshaj, dhe lajmin në faqen zyrtarë të ministrisë.

“Me këtë lëvizje, Shqipëria i rrit tension pas mbërritjes dhe ndalimit të 12 grekëve nga autoritetet policore të Gjirokastrës. Vendimi për të deklaruar persona ‘non grata’ të 52 qytetarëve grekë, gjithashtu ndjek deklaratën provokotive të Kryeministrit shqiptar, Edi Rama, i cili i përshkroi si ‘provokatorë funerali’ ata që ndoqën funeralin e homogjenit 35-vjeçar