9 C
Tirana
E shtunë, Mars 23, 2019

Për Serbinë “Njohja Kosovës” është kusht për anëtarësimin në BE

Shefi i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Serbi, Sam Fabrici, tha se Kosova është një element kyç për pranimin e Serbisë në BE. “Normalizimi i...

Greqia refuzon emrin e propozuar nga pala maqedonase

Qeveria e Greqisë ka refuzuar ermrin e propozuar për Maqedoninë, “Republika Ilinditase e Maqedonisë”. Lajmi është bërë i ditur nga kabineti i kryeministrit grek Aleksis...

Ilindenska Republika Makedonija është emri i ri i Maqedonisë

Kryeministri Zoran Zaev deklaroi për mediat se emri “Ilindenska Republika Makedonija” është propozimi, për të cilin mund të ketë kompromis me Greqinë. “Informova presidentin dhe...

Eleni Fureira “Fuego” kundër të gjithëve, pas kritikave

Këngëtarja me origjinë shqiptare në Greqi, Eleni Foureira ka folur për herë të parë pas Eurovisionit, ku zuri vendin e dytë. Në një intervistë për...

Tsipras: Negociatat me Shqipërinë më të vështira se sa me Maqedoninë

Në një deklaratë pas punimeve të samitit të Sofjes, ku pranoi se Shqipëria dhe Greqia janë ende në gjendje lufte kryeministri grek Aleksis Tsipras...

Sot do të mbahet Samiti i Sofjes, i pari i ketij lloji

Zyrtarët e lartë të mbi 30 vendeve evropiane, mblidhen të enjten në Sofje të Bullgarisë në takimin e lartë ndërmjet Bashkimit Europian dhe gjashtë...
Vuçiç "bojkoton" punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara

Vuçiç: Kam pranuar planin e propozuar nga perëndimi për Kosovën

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka konfirmuar në Sofje, në prag të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, sot pasdite, se e ka pranuar një plan të përgatitur...

SHBA kërkon të ndërpritet misioni i UNMIK në Kosovë

Koordinatorja politike e misionit të SHBA-së pranë OKB-së, Amy Tako, në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, ka kërkuar nga Këshilli që të ndërpres misionin...
Vuçiç "bojkoton" punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara

Vuçiç në qershor do të paraqesë propozimin për çeshtjen e Kosovës

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç në muajin qershor do të bëjë publik propozimin për atë që mediat serbe dhe zyrtarë nga Beogradi e quajnë...

Kapet e reja me 5 kilogramë heroinë në Selanik

Një vajzë shqiptare u arrestua në mesditën e së shtunës në Selanikut. Forcat policore antidrogë e ndaluan shqiptaren në shtëpinë e saj me 5...
- Advertisement -