24 C
Tirana
E mërkurë, Gusht 21, 2019

Njihuni me efektet kuruese dhe përfitimet që ka kosnumimi i kumbullave

Kur përmendet kumbulla, mund t’ju shkojë mendja tek alkooli që kultivohet prej saj. Zakonisht harrojmë se sa e dobishme mund të jetë kumbulla me...

Ja dieta më e mirë e sugjeruar për diabetikët

Pacientët me diabet mellitus duhet të përmirësojnë 100% dietën e tyre për të mbajtur në kontroll sheqerin në gjak. Për këtë nevojitet të hani ushqime...

6 mënyra natyre për të luftuar “fryerjen e barkut”

Kapsllëku është një gjendje shumë e dhimbshme e trupit dhe që ju bën të ndiheni të fryrë. Por ka mënyra për të kuruar kapsllëkun...

Konsumoni mish të bardhë e peshk për të jetuar më gjatë

Do të jetosh më gjatë? Ha më pak mish të kuq. Konsumi i këtij lloj mishi rrit rrezikun për të vdekur, në veçanti për...

Xhinxher dhe mente e pastaj thojini lamtumirë dhjamit tepërt

Shumë njerëzve u duhet të përshpejtojnë metabolizmin, prandaj kanë vështirësi të humbin peshë, pavarësisht dietave. Duke patur një metabolizëm të ngadaltë, djegin më pak...
Përfitimet e qepës dhe përdorimi kundër artritit dhe reumatizmës

Përfitimet e qepës dhe përdorimi kundër artritit dhe reumatizmës

Qepa është një nga perimet më të shëndetshme të nëntokës që nuk mungon kurrë në kuzhinën e një amviseje shqiptare. Përdorimet e saj në kuzhinë...
Ja si ndikon një gotë qumësht në nivelin e sheqerit në gjak

Ja si ndikon një gotë qumësht në nivelin e sheqerit në gjak

Një filxhan qumësht ka të bëjë me kontrollin më të mirë të përqendrimit të sheqerit në gjak. Hulumtimi i shkencëtarëve kanadezë të Universitetit Gelf tregon...
Këshilla se si të heqim kilet e tepërta pas pushimeve

Gabimet që duhet të shmangni gjatë një diete

Gabimet që duhet të shmangni në një dietë janë vërtetë të shumta. Pirja e ujit të nxehtë, nuk heq yndyrën! Është e gabuar të pini ujë...
Ja ushqimet që na ndihmojnë të kemi dhëmbë të shëndetshëm

Ja ushqimet që na ndihmojnë të kemi dhëmbë të shëndetshëm

Shëndeti i dhëmbëve varet shumë edhe nga ushqimi. Njerëzit që e teprojnë me të ëmblat me gjasë do të përballen me rënien e dhëmbëve. Ata...
Uria nervoze dhe shkaqet që nxisin dëshirën për të ngrënë

Uria nervoze dhe shkaqet që nxisin dëshirën për të ngrënë

Emocionet si stresi, ankthi, mërzia mund të nxisin një dëshirë të vazhdueshme për ushqim dhe kjo është e ashtuquajtura uria nervoze. Emocionet mund të çojnë...
- Advertisement -