22 C
Tirana
E mërkurë, Gusht 21, 2019

Qumeshti i kesaj kafshe te cuditshme ju shpeton jeten

Qumështi i sqeporit mund të ndihmojë për të luftuar një nga problemet më kanosës të njerëzimit, rezistencën ndaj antibiotikëve, thonë shkencëtarët. Krijesat e çuditshme...

Femra ja si te keni trup ne forme edhe pas kater lindjeve

Është nënë e katër fëmijëve e megjithatë asgjë nuk e pengon atë që të ruajë format fizike.Bëhet fjalë për Danielle Lloyd, e cila këtë...

Amerikania Marilyn Vos Savant: Këshilla si të jemi gjithmonë në formë

Amerikania Marilyn Vos Savant, ka arritur të shënohet në Librin e rekordeve të Ginesit si femra me koeficientin më të lartë të inteligjencës. Ajo, në...

Menyrat natyrore se si mund te pastrojme trupin nga toksinat

Ka shumë metoda natyrore që mund të përdorni për të pastruar trupin tuaj. 1. Nëpërmjet ushqimit të shëndetshëm dhe ujit Pini shumë ujë – rritja e konsumit...

Studime të reja tregojnë se si alkooli mund të dëmtojë trupin nga ana gjenetike

Organizata Botëreore e Shëndetësisë i klasifikon pijet alkoolike si kancerogjene të “grupit 1”, çka do të thotë se ka prova bindëse që mund të...

Ja pse duhet të konsumojmë luleshtrydhe

Forma e tyre si zemër dhe ngjyra e gjallë të tërheqin shikimin dhe të shtojnë nepsin për t’i shijuar. Dhe pse kanë shije të...

Ja ushqimet që duhet të eleminoni nëse vuani nga tiroidet

Nëse vuani nga tiroidet, janë disa ushqime që mjekët do t’u rekomandojnë që të mos i konsumoni asnjëherë. Kjo pasi ato mund të prekin...

Mrekullitë që bën vaji i ullirit në organizmin tonë

Vaji i ullirit është padiskutim mbreti i tryezës dhe një prej ushqimeve më të rëndësishme të dietës mesdhetare. Ai përmban fenole, sterile dhe acide...

Britani: Studiues britanik dalin në përfundimin se konsumimi kafes ndihmon në dobësim

Konsumimi i vazhdueshëm i kafes apo produkteve të tjera që përmbajnë kafeinë, midis të cilëve çaji, është në gjendje të ndihmojë në dobësim, ishte...

Diabeti, si ta parandalojme ate

  Nga: Shefqet DELIALLISI Diten Botërore te Shëndetit, 7 Prillin, Organizata Botërore e Shëndetësisë ja ka kushtuar kete vit epidemise boterore te diabetit. Studime pa fund publikohen...
- Advertisement -