24 C
Tirana
E mërkurë, Gusht 21, 2019
Gjumi jo i mirë ka ndikim të drejtpërdrejtë në qarkullimin e gjakut

Gjumi jo i mirë ka ndikim të drejtpërdrejtë në qarkullimin e gjakut

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit. Këtë e kanë konfirmuar shumë studime sipas të cilave, ndikimi fillestar...
Studimi: Gjumi i tepër dëmton kujtesën tuaj

Studimi: Gjumi i tepër dëmton kujtesën tuaj

Të flesh 9 orë gjatë natës mund t’i bëjë dëm kujtesës suaj njësoj sikur të flini 5. Dihet botërisht se njerëzit që flenë më pak...
Si të patsrojmë toksinat e trupit në vetëm 48- orë

Si të patsrojmë toksinat e trupit në vetëm 48- orë

Specat e djegës tani janë në qendër të vëmendjes tek doktorët, për shkak të përfitimeve shëndetësore që i kanë në shëndetin e përgjithshëm si...
Përdorimi i limonit zvogëlon rrezikun e prekjeve nga sëmundjet e zemrës

Përdorimi i limonit zvogëlon rrezikun e prekjeve nga sëmundjet e zemrës

Fruti i limonit përmban një sasi të madhe të vitanimës C çka është shumë e dobishme për trupin tonë. Madje sipas ‘Healthline’ në një...
Çfarë përfitojmë nga të mbajturit lule natyrale në dhomë

Çfarë përfitojmë nga të mbajturit lule natyrale në dhomë

Qendra studimore ‘The American Society for Horticulture Science’ ka kryer një studim që vlerëson nëse bimët kanë ndikim shërues  në personat e sëmurë. Studimi mori...
Këto ushqime konsumoni sa të dëshironi sepse nuk ju shtojnë peshë

Këto ushqime konsumoni sa të dëshironi sepse nuk ju shtojnë peshë

Ushqimi është padyshim një nga faktorët kryesore që ndikojnë në shëndetin e gjithsecilit. Nëse keni nisur një dietë të shëndetshme ushqimore, por sërish ndiheni...
Përse duhen konsumuar mollët bio

Përse duhen konsumuar mollët bio

Përse duhen konsumuar mollët Bio të certifikuara. Një studio në SHBA, e cila shqyrtoi të dhënat e Departamentit Federal të Bujqësisë mbi praninë e...
Vetitë e frutave të vallzave që janë të rralla në botë por jo në Shqipëri

Vetitë e frutave të vallzave që janë të rralla në botë por jo në...

Janë fruta krejt të veçanta, me një shije fantastike e të mrekullueshme. Aq sa, nëse nis të konsumosh disa kokrra nga këto fruta të...
Përfitimet e qepës dhe përdorimi kundër artritit dhe reumatizmës

Përfitimet e qepës dhe përdorimi kundër artritit dhe reumatizmës

Qepa është një nga perimet më të shëndetshme të nëntokës që nuk mungon kurrë në kuzhinën e një amviseje shqiptare. Përdorimet e saj në kuzhinë...
Të mirat shëndetësore të konsumimit të vezëve të ziera

Të mirat shëndetësore të konsumimit të vezëve të ziera

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun që ka pësuar një rikthim triumfues, pas pretendimeve për rolin e saj negativ në...
- Advertisement -