24 C
Tirana
E mërkurë, Gusht 21, 2019
Konsumimi i dardhës dhe përfitimet e pafundme shëndetësore

Konsumimi i dardhës dhe përfitimet e pafundme shëndetësore

Dardha (latinisht: Pyrus) është bimë  nga familja Rosaceae, frutat e së cilës përdorën për ushqim. Kjo bimë rritet  në pjesë të ndryshme të Evropës,...
Ja "receta" e zgjidhjes nëse ju djegin sytë nga puna

Ja “receta” e zgjidhjes nëse ju djegin sytë nga puna

Puna, celulari, shikimi i një filmi para se të flemë, janë të gjitha probleme t cilat bëjnë sytë tanë të jenë shumë të lodhur...
Përse duhen konsumuar mollët bio

Ja zgjidhja për të mos shtuar peshë para pushimeve

Ekzistojnë disa ushqime që futen në listën e ushqimeve mike për organizmin tuaj. Ato kanë një sasi minimale kalorish dhe nuk ndikojnë në shtimin...
Këto janë tre ushqimet më të mira që pastrojnë mushkëritë

Këto janë tre ushqimet më të mira që pastrojnë mushkëritë

Mushkëritë luajnë një rol thelbësor në sistemin e frymëmarrjes. Ato marrin oksigjenin dhe filtrojnë jashtë organizmit toksinat. Ruajtja e shëndetit të mushkërive dhe funksioneve të...
Dieta e çudtishme që ju humb kile duke konsumuar tekila

Dieta e çuditshme që ju humb kile duke konsumuar tekila

Për disa njerëz, dietat strikte janë mënyra më e mirë për të arritur deri tek humbja e peshës. Por hulumtimet e reja sugjerojnë se...

Ja disa mënyra për të larguar metalet e rënda toksike

Në kohët e sotme është pothuajse e pamundur që të mos përthithni një sasi metalesh të rënda toksike, si: merkuri, alumini, bakri, kadmiumi, nikeli...
Si ta dallojmë në kushte shtëpie nëse shalqini ka përmbajtje të lartë të nitrateve

Si ta dallojmë në kushte shtëpie nëse shalqini ka përmbajtje të lartë të nitrateve

Ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka reaguar për denoncimet e fundit në media për sasinë e lartë të nitratit tek pjepri. Ai thotë se qytetarët...
Njihuni me vajin çudibërës të Jojobas

Njihuni me vajin çudibërës të Jojobas

Jojoba është një bimë shumëvjeçare, farat e të cilës përmbajnë vajra esencialë që shërbejnë si laksativ për njerëzit. Ajo përdoret në shumë produkte kozmetike...
Si të eleminojmë zhurmën e sikletshme të stomakut

Si të eleminojmë zhurmën e sikletshme të stomakut

E ke provuar apo jo? Je e ulur në karrigen e zyrës apo kudo tjetër dhe stomaku fillon të bëjë zhurmë… pa u ndalur....

Femra ja si ta “hiqni” qafe celulitin

Askush nuk e pëlqen celulitin. Dhe, për fat të keq, ka shumë gra që vuajnë prej tij. Celuliti mund të ndodhë për shkak të kequshqyerjes,...
- Advertisement -