20 C
Tirana
E premte, Maj 24, 2019
Këto ushqime konsumoni sa të dëshironi sepse nuk ju shtojnë peshë

Këto ushqime konsumoni sa të dëshironi sepse nuk ju shtojnë peshë

Ushqimi është padyshim një nga faktorët kryesore që ndikojnë në shëndetin e gjithsecilit. Nëse keni nisur një dietë të shëndetshme ushqimore, por sërish ndiheni...
Përse duhen konsumuar mollët bio

Përse duhen konsumuar mollët bio

Përse duhen konsumuar mollët Bio të certifikuara. Një studio në SHBA, e cila shqyrtoi të dhënat e Departamentit Federal të Bujqësisë mbi praninë e...
Vetitë e frutave të vallzave që janë të rralla në botë por jo në Shqipëri

Vetitë e frutave të vallzave që janë të rralla në botë por jo në...

Janë fruta krejt të veçanta, me një shije fantastike e të mrekullueshme. Aq sa, nëse nis të konsumosh disa kokrra nga këto fruta të...
Përfitimet e qepës dhe përdorimi kundër artritit dhe reumatizmës

Përfitimet e qepës dhe përdorimi kundër artritit dhe reumatizmës

Qepa është një nga perimet më të shëndetshme të nëntokës që nuk mungon kurrë në kuzhinën e një amviseje shqiptare. Përdorimet e saj në kuzhinë...
Të mirat shëndetësore të konsumimit të vezëve të ziera

Të mirat shëndetësore të konsumimit të vezëve të ziera

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun që ka pësuar një rikthim triumfues, pas pretendimeve për rolin e saj negativ në...
Këto substanca ulin nivelin e hormoneve të stresit dhe tensionin

Këto substanca ulin nivelin e hormoneve të stresit dhe tensionin

Hipertensioni është një nga sëmundjet më të përhapura në botë për shkak të stilit jo të shëndetshëm të jetesës. Ndryshimet në stilin e jetesës...
Uria nervoze dhe shkaqet që nxisin dëshirën për të ngrënë

Uria nervoze dhe shkaqet që nxisin dëshirën për të ngrënë

Emocionet si stresi, ankthi, mërzia mund të nxisin një dëshirë të vazhdueshme për ushqim dhe kjo është e ashtuquajtura uria nervoze. Emocionet mund të çojnë...
Çfarë është dhe kush janë simptomat e Narkolepsisë

Çfarë është dhe kush janë simptomat e Narkolepsisë

Narkolepsia është një çrregullim neurologjik, kronik e cila ndikon në kontrollin e gjumit dhe të zgjimit. Njerëzit me narkolepsi përjetojnë përgjumje të tepërt gjatë...
3 kumbulla të thata dhe 200 ml ujë i thoni lamtumirë kileve të tepërta

3 kumbulla të thata dhe 200 ml ujë i thoni lamtumirë kileve të tepërta

Problemet me kilet e tepërta apo ndjesitë e fryrjes janë prezente në jetë e përditëshme të shumë njerëzve. Mbi pesha rrjedh nga një sërë...
Gjethet e rrushit si kurë ndaj reumatizmës

Gjethet e rrushit si kurë ndaj reumatizmës

Gjethet e rrushit janë pjesë e pamohueshme e gatimeve më të shijshme mesdhetare. Ato janë tepër popullore në Shqipëri sidomos për dashamirësit e japrakut ose...
- Advertisement -