18 C
Tirana
E mërkurë, Nëntor 20, 2019
FMN: Është një ekonomi që pasuron një grusht njerëzish pranë pushtetit

FMN: Është një ekonomi që pasuron një grusht njerëzish pranë pushtetit

Diagnoza që FMN ka për ekonominë shqiptare: është një ekonomi që pasuron një grusht njerëzish pranë pushtetit, që punon për pakicën dhe jo për...

Familjet e varfra, gati 80 % të buxhetit e çojnë për ushqime dhe fatura,...

Familjet e varfra në vendin tonë janë të destinuara të mbesin të tilla për shkak se të gjitha burimet financiare i përdorimin për t’u...
Borxhi i akumuluar i sigurimeve shoqërore rrezikojnë skemën e pensioneve

Qeveria miraton indeksimin e pensioneve me 2.8%

Qeveria shqiptare me anë të një Vendimi të Këshillit të Ministrave, ka vendosur të bëjë një rritje prej 2.8% të pensioneve. Duhet theksuar se ky...
Tabaku: Buxheti 2019 është buxhet lëmoshe dhe taksimi të rëndë

PD mbledh sot grupet e interesit për të shprehur kundërshtitë ndaj buxhetit 2019

Partia Demokratike nuk do të jetë sot në seancë plenare për të kundërshtuar buxhetin e vitit 2019 të sjellë në Parlament nga maxhoranca. Por paralelisht...
Myzeqe: Fermerët të kënaqur me çmimin e preshit

Myzeqe: Fermerët të kënaqur me çmimin e preshit

Një vit më parë fermerët e Myzeqesë e hodhën preshin në kanal, prandaj shumë prej tyre nuk mbollën më presh këtë vit. Por këtë dimër,...
Euro prek nivelin më të ulët që prej 12 qershorit

Shkaqet dhe zgjidhjet e nënçmimit të euro, flasin specialistët

Përshpejtimi i nënçmimit të euros ndaj lekut me gati 5% në harkun e pesë muajve të parë të vitit dhe 8% që nga fillimi...
Euro kap nivelin më të ulët në 11 vite

Vetëm në 2018 1.4 miliardë euro dolën jashtë vendit

Ndërsa 2018-a mund të konsiderohet si viti më i mirë për turizmin në Shqipëri, ku të huajt “zbuluan” vendin e shqiponjave, vetë shqiptarët kanë...
Tabaku: Buxheti 2019 është buxhet lëmoshe dhe taksimi të rëndë

Tabaku: Buxheti 2019 është buxhet lëmoshe dhe taksimi të rëndë

Tabaku: Buxheti 2019 është buxhet lëmoshe dhe taksimi të rëndë. Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, u shpreh se “buxheti i vitit 2019 është...
Përpëlitja e industrie turizmi me çmime të kripura dhe standarte të ulta

Përpëlitja e një industrie turizmi me çmime të kripura dhe standarte të ulta

Durrësi është sot për sot bregdeti më i frekuentuar, kjo falë kontratave të parapaguara që agjencitë e huaja kanë me disa struktura akomoduese. Hyrja...

Vlerësimi CIA-s: 40% e të punësuarve në bujqësi mbajnë vetëm shpirtin gjallë

Mjedisi i biznesit në Shqipëri është i varfër, teksa 40% të punësuarve në vend që i përkasin sektorit bujqësor janë në kufijtë e ekzistencës,...
- Advertisement -