Arrestohet pas disa muajsh ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski

0
Arrestohet pas disa muajsh ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski

Është arrestuar pas disa muajsh i shpallur në kërkim, ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski është arrestuar ditën e sotme.

Gruevski ka dalë para gjykatës në Hungari ku do të vendoset nëse do të ekstradohet apo jo në Maqedoni. Gruevski akuzohet për shpërdorim detyre,

Nikolla Gruevski akuzohet në vendin e tij për shpërdorim detyre, konkretisht për blerje votash dhe përblerjen e një makine tip “Armored Mercedes” me vlerë 600 mijë euro.

Ai u arratis nga Maqedonia më nëntor 2018, dhe e kaloi kufirin me një pasaportë të rreme.