28 nëntori më i hidhur sipas të madhit At Gjergj Fishta

0
28 nëntori më i hidhur sipas të madhit At Gjergj Fishta

Kreu i grupit parlamentar i Lëvizjes socialiste për Integrim, Petrit Vasili e ka cilësuar këtë 28 nëntor, më të hidhurin sipas poetit dhe politikanit të madh shqiptar At Gjergj Fishta.

Vasili ka postua në facebook, një poezi të Fishtës, e cila edhe pse e shkruar 100 vjet më parë, pasqyron mësë miri gjendjen në të cilën ndodhet sot realiteti shqiptar.

Postimi:

28 nentori i hidhur qeveritar,sipas Gjergj Fishtes.

Se sa e duan atdheun dhe flamurin ata qe qeverisin sot kete vend,me mire se cdo gje i shkojne vargjet e Gjergj Fishtes se madh:

“Ani kush, pra, me i pri kombit:

ju, do pyka bijtë prej llomit

qi “shqiptarë” vedit i thoni,

jo pse ju Shqipninë e doni,

jo pse ju ndo ‘i send kuptoni

shka asht Atdheu e shka asht Liria,

shka asht Vllaznija a Parasija,

Përparimi e Qytetnia,

por veç pse ende der më sot

nji tyran s’po e gjeni dot,

nën kambë t’cillit ju me u shtrue,

se un ma tash ma jam regjë me jue,

e jau njof shpirtin der m’palc,

pleh i ndytë me u bartun n’shalc

e me u qitë jashta Shqipnije”.